אומנויות לחימה למבוגרים

אומנויות לחימה למבוגרים

כיום, יש היצע רחב של אומנויות לחימה למבוגרים כגון: טאקוונדו, קרב מגע, ג'יו-ג'יטסו ועוד. רבים רואים באומנויות לחימה כדרך חיים החל מגיל צעיר ועד בוגר. מה שמשתנה הוא אופי האימון התלוי בגיל המתאמן. בימינו אפשר למצוא מבוגרים בכל ענפי אומנויות הלחימה. חלקם אף יוצאים לתחרויות בארץ ובעולם וזוכים להישגים משמעותיים בקטגוריית הגיל שלהם. כדי להגיע לרמה גבוהה באחד מענפי אומנויות הלחימה דרושה התמדה ותרגול על-בסיס יומיומי. על המתאמן לנכוח באופן רציף באימונים ולהקפיד על תזונה נכונה. כמו-כן קיימת חשיבות לתרגול החומר הנלמד בבית בייחוד לקראת מבחני עלייה בדרגה. (כך למשל, קאטות בקראטה או פוסמה בטאקוונדו).

אומנויות לחימה למבוגרים-רקע כללי

בתור פעילות גופנית לענף אומנויות הלחימה יש יתרונות בולטים כגון: שיפור סיבולת לב-הריאה, מהירות התגובה, הגמישות, הקורדינציה והכוח המתפרץ. בנוסף, באומנויות לחימה יש דגש על היכולת המנטלית (רוח לחימה), יכולת השליטה העצמית, התמודדות עם אתגרים ויכולת ללמוד מכישלונות. בשנים האחרונות מבוגרים רבים פונים לענפי אומנויות הלחימה בשל מספר סיבות עיקריות. ראשית, על-מנת לפרוק אנרגיות פיזיות ומנטליות אחרי יום עבודה ארוך (לחצים, בעיות, התמודדיות שונות). שנית, על-מנת לטפח חיי חברה ולהכיר אנשים חדשים מחוץ למעגל העבודה. שלישית, על-מנת להציב לעצמם מטרות חדשות כגון: השתתפות בתחרויות, חגורה שחורה, שיפוט בתחרויות ועוד.

במה נבדל אימון מבוגרים מאימון ילדים/בני נוער?

אופן העבודה בין מבוגר לילד הוא שונה. לפני כל אימון חלה חובה לבצע חימום לגוף ולמפרקים וכמובן מתיחות. במהלך אימון מבוגרים סרגל המאמצים הוא קצת יותר זהיר בכדי למנוע פציעות. פציעות נפוצות אצל מבוגרים בעת עבודה לא נכונה הן: דלקות מפרקים, מתיחות שרירים וקרעים שטחיים עד עמוקים. באימוני מבוגרים חשוב להקפיד על חימום ומתיחות לפני כל פעילות במאמץ. בנוסף, חשוב להתאים את רמת האימון ליכולת הגופנית של כל מתאמן. למשל, מתאמן חדש ללא רקע ספורטיבי לא יבצע תרגילים מורכבים שדורשים מאמץ אינטנסיבי. כמו-כן יש להקפיד על ביצוע תרגילי גמישות בהתאם לתוכנית עבודה שנקבעה לכל מתאמן בהתאם ליכולתו ולגילו. בבחירת אומנות לחימה רצוי לבחור מאמן מקצועי שיודע לעבוד עם אוכלוסייה בוגרת, שכן הנזקים שעלולים להיווצר בעת עבודה לא נכונה הם משמעותיים.

אומנויות לחימה למבוגרים-אצלנו במועדון

המועדון שלנו ("טלקוונו") הפך את קבוצת המבוגרים לאחת מקבוצות הדגל של המועדון. יותר ויותר הורים לילדים מצטרפים לאימונים ושואפים להתחרות, לשפוט בתחרויות ולהגיע לחגורה השחורה המיוחלת. כיום, למועדון "טלקוונדו" יש 10 מבוגרים (כולם מעל גיל 30) שהגיעו לחגורה שחורה וכ-5-6 מבוגרים שהפכו לשופטים בתחרויות טאקוונדו ארציות. לחלקם זה לקח 6 שנים ולחלקם כ-10 שנים, הכל תלות של מספר האימונים השבועיים, היכולת הגופנית ובעיקר (והכי חשוב) במוטיבציה להצליח ולא להרים ידיים.

קבלת חגורות שחורות קבוצת מבוגרים

לסיכום, אומנויות לחימה משפרות את הכושר הגופני ומיטיבות עם הבריאות הנפשית של המתאמן. הן מאפשרות למבוגרים הנמצאים בשגרת עבודה לוחצת להגיע לאימונים ולפרוק מתחים שהצטברו אצלם במהלך היום. בנוסף, הן מדגישות את הצד הרוחני ומחזקות את יכולת השליטה העצמית והיכולת להתמודד עם אתגרי החיים. הן מומלצות מאוד למבוגרים כפעילות ספורטיבית, אך חשוב מאוד להתאים את אופי העבודה לגיל המתאמן וליכולותיו הגופניות. בשל כך, מומלץ לבחור מאמן שיודע לעבוד עם אוכלוסייה בוגרת ויש לו המלצות. טרם ההרשמה בקשו לשוחח עם מתאמנים אחרים בקבוצה (אפילו מתאמנים לשעבר). נסו לחפש המלצות על המועדון בקבוצות הפייסבוק השונות. בקשו מהמאמן להציג בפניכם תעודות הכשרה רלוונטיות. במועדון שלנו מתקיימים 3 אימונים שבועיים המיועדים למבוגרים. לתיאום אימון ניסיון, אנא צרו עימנו קשר.

שתפ/י את הפוסט

דילוג לתוכן